Tjörn kommuns logga, till startsidan
Brygga vid stilla vatten

Kultur- och fritidsnämndens stipendiat och pristagare utsedda

Publicerad 5 maj 2022, kl 09:13

Två eldsjälar, en ryttare och en blivande musikalartist uppmärksammades när kultur- och fritidsnämnden på Tjörn utsåg årets mottagare av särskilda utmärkelser.

Efter att ha varit inställt i två år på grund av pandemin fick kultur- och fritidsnämnden på måndagskvällen 2 maj äntligen möjlighet att än en gång utse mottagare av särskilda utmärkelser och ett stipendium för unga.

Maja och Pär - Två eldsjälar

Två eldsjälar uppmärksammades för sina långa gärningar inom föreningslivet. Maja Lisa Nilsson fick utmärkelsen Särskilda kulturinsatser 2021 för sin livsgärning inom Tjörns Hembygdsförening, där hon bland annat arbetat med att dokumentera Tjörndialekten och de olika samhällenas unika historia för kommande generationer. Pär Johannisson fick utmärkelsen Stora insatser i föreningslivet 2021 för sitt mångåriga arbete inom Friluftsfrämjandet, som utvecklats till ett viktigt nav för friluftslivet på Tjörn, inte minst för barn och unga

Ridsport och musikal

Både ”bragdmedaljen” och stipendiet för unga gick i år till två mycket aktiva ungdomar. Hedvig Nygren fick utmärkelsen Goda tävlingsresultat 2021 för att i ridsporten Mounted Games ha tagit SM-guld i lag, SM-silver individuellt och SM-brons i par. Malte Åberg fick kultur- och fritidsnämndens stipendium för unga 2022 för att satsa på en framtid som musikalartist.

Utmärkelserna delas traditionsenligt ut i Stenkyrka kyrka på nationaldagen 6 juni.

2021: Ingen stipendiat utsågs pga Covid-19-restriktioner
2020:
Ingen stipendiat utsågs pga Covid-19-restriktioner
2019: William Martinsson, hårdrockstrummis
2018: Emrik Strömberg, friåkare (skidor)
2017: Zack Otterström, konståkare
2016: Calle Tudén, trummis
2015: Filip Borglund, jonglör
2014: Amanda Selse, konståkare
2013: Philip Crawford och Alice Liljeqvist, sångduo
2012: Charlotta Forsström, tvärflöjtsolist
2011: Sander Omrcen, basketspelare
2010: Karin Andreasson, dansare och musikalartist
2009: Emanuel Broström, roadraceförare
2008: Abel Buskqvist, cellist
2007: Emanuel Blume, trubadur
2006: Mimi Terris, operasångerska
2005: Malou Hansson, kulturantropolog
2004: Karin Zettergren, bildkonstnär
2003: Anna Anås Gunnemark, artist

Två utmärkelser för stora föreningsinsatser inrättades 1990. 1994 tillkom en utmärkelse för goda tävlingsresultat, en ”bragdmedalj”. 1999 infördes utmärkelsen för stora kulturinsatser.

Det händer att kultur- och fritidsnämnden utser pristagare utöver de fastställda utmärkelserna. Följande övriga utmärkelser har delats ut: Uppstickarpris 2014 och 2016, Livsgärning för att värna Tjörns natur- och kulturvärden 2012, Speciell kulturinsats 2007, Speciell utmärkelse 2000 samt Speciellt hedersomnämnande (för social insats) 1999.

Kultur- och fritidsnämnden utser alltid pristagare för föregående år. Åren som anges i listan visar alltså vilka som fick utmärkelserna på nationaldagen året därpå.

2021

Särskilda kulturinsatser: Maja Lisa Nilsson, Tjörns Hembygdsförening
Stor föreningsinsats: Pär Johannisson, Friluftsfrämjandet Tjörn
Goda tävlingsresultat/bragdmedalj: Hedvig Nygren, SM-guld (lag), SM-silver (individuellt) och SM-brons (par) i ridsporten Mounted Games

2020

Inga pristagare utsågs på grund av restriktioner i samband med covid-19-pandemin (pristagarna utses med ett års fördröjning, i det här fallet 2021).

2019

Inga pristagare utsågs på grund av restriktioner i samband med covid-19-pandemin (pristagarna utses med ett års fördröjning, i det här fallet 2020).

2018

Särskilda kulturinsatser: Christer och Laila Mattiasson, Härön
Stor föreningsinsats: Nils Erik Kleven, IFK Valla
Goda tävlingsresultat/bragdmedalj: Hennie Martinsdóttir, SM-guld i kvinnlig artistisk gymnastik, grenen hopp

2017

Särskilda kulturinsatser: Gunilla Jahnsen, Säbygårdens vänner
Stor föreningsinsats: Johan Sjöholm, Tyft Arena IF
Goda tävlingsresultat/bragdmedalj: Nora Oskarsson och Hanna Thuvik, guld i Stålbucklan (ishockey)

2016

Särskilda kulturinsatser: Jan-Åke Andersson, Sundsby Vänförening
Stor föreningsinsats: Maj-Britt Nilsson, Röda Korset
Goda tävlingsresultat/bragdmedalj: Yrsa Danielsson, fyra JSM-guld och tre JNM-guld på islandshäst
Uppstickarpris: Majken Söderlund Larsson, friidrottare

2015

Särskilda kulturinsatser: Bengtåke Carlson, mångsidig folkbildare, teaterskapare och poet
Stor föreningsinsats: Zohor Miakhil, Rönnängs IK
Goda tävlingsresultat/bragdmedalj: Alfred Buskqvist, VM-brons i 10 km klassisk stil uphill rullskidor samt VM-silver i teamsprint fristil rullskidor (lag)

2014

Särskilda kulturinsatser: Horst Möller, sprider sjömansarbeten som kulturarv
Stor föreningsinsats: Thomas Henriksson, Dyröns sommarfotbollskola
Goda tävlingsresultat/bragdmedalj: Linda Åhs, SM-guld i taido
Uppstickarpris: Radona Racing, ungdomar som bygger folkracebil

2013

Särskilda kulturinsatser: Bertil Gyllander, eldsjäl på Dyrön
Stor föreningsinsats: Kenneth Thorén, Skärhamns IK
Goda tävlingsresultat/bragdmedalj: Hennie Martinsdóttir, SM-brons i kvinnlig artistisk gymnastik (hopp)

2012

Särskilda kulturinsatser: Axel Falk, trubadur
Stor föreningsinsats: Magnus Andersson, innebandyeldsjäl
Goda tävlingsresultat/bragdmedalj: Isabella Bondesson och Melinda Larsson, VM-guld i synkroniserad konståkning
Livsgärning för att värna Tjörns natur- och kulturvärden: Ingemar Jonasson

2011

Särskilda kulturinsatser: Anders Alander
Stor föreningsinsats: Said Östberg
Goda tävlingsresultat/bragdmedalj: Ingen
Speciell kulturinsats: Arrangörsgruppen bakom festivalen Pinkport

2010

Särskilda kulturinsatser: Kjell Eriksson
Stor föreningsinsats: May-Lis Olsson, Föreningen Tjörnslöjd
Goda tävlingsresultat/bragdmedalj: Team Seaflowers, teamåkning (synkroniserad konståkning)

2009

Särskilda kulturinsatser: Gunbritt Patriksson
Stor föreningsinsats: Daniel Martinsson, Tjörns Basket
Goda tävlingsresultat/bragdmedalj: Team Seaflowers, teamåkning (synkroniserad konståkning)

2008

Särskilda kulturinsatser: Eivor Jansson
Stor föreningsinsats: Kent Yngve
Goda tävlingsresultat/bragdmedalj: Jimmy Sandberg, fallskärmshoppning

2007

Särskilda kulturinsatser: Bertil Berntsson
Stor föreningsinsats: Stig Mattsson
Goda tävlingsresultat/bragdmedalj: Pontus Andersson, ski stock (jet ski)
Speciell kulturinsats 2007: Peter Lennby

2006

Särskilda kulturinsatser: Jan-Olof och Anders Hagström
Stor föreningsinsats: Sonny och Susanne Hermansson
Goda tävlingsresultat/bragdmedalj: Team Seaside, teamåkning (synkroniserad konståkning)

2005

Särskilda kulturinsatser: Solveig Persson
Stor föreningsinsats: Marie Eliasson och Tony Nilsson
Goda tävlingsresultat/bragdmedalj: Michael Lorentzon, roadracing superbike

2004

Särskilda kulturinsatser: Mona Axelsson
Stor föreningsinsats: Arvid Johansson
Goda tävlingsresultat/bragdmedalj: Emelie Wallberg, 3D-bågskytte

2003

Särskilda kulturinsatser: Pelle Stavfeldt
Stor föreningsinsats: Hally Jakobsdóttir
Goda tävlingsresultat/bragdmedalj: Christel Carlsson, bowling

2002

Särskilda kulturinsatser: Gunnel Kristiansson
Stor föreningsinsats: Tore Hermansson
Goda tävlingsresultat/bragdmedalj: Alexander Engblom

2001

Särskilda kulturinsatser: Carl-Olof Olausson
Stor föreningsinsats: Anita Allendes
Goda tävlingsresultat/bragdmedalj: Caroline Andreasson, Stenkyrka Skytteförening

2000

Särskilda kulturinsatser: Holger Nestorson
Stor föreningsinsats: Mona och Manne Nestorson
Goda tävlingsresultat/bragdmedalj: Rönnängs IK
Speciell utmärkelse: Jesper Lundgren

1999

Särskilda kulturinsatser: Johan Pettersson
Stor föreningsinsats: Wilhelm van Riemsdijk, Friluftsfrämjandet
Goda tävlingsresultat/bragdmedalj: Amanda Dahlberg, Valsängs Ryttarförening, SM i ponnydressyr
Speciellt hedersomnämnande (för social insats): Sibräcka GoIF

1998

Stor föreningsinsats: Arne Alfredsson, Kållekärrs IK m fl
Stor ledarinsats: Jessica Olsson, Valsängs Ryttarförening
Goda tävlingsresultat/bragdmedalj: Christel Carlsson, SM-medalj i bowling

1997

Stor föreningsinsats: Sven-Inge Kristiansson, IFK Valla och Stig-Ove Johansson, RIK
Stor ledarinsats: Göran Pettersson, Skärhamns BTK
Goda tävlingsresultat/bragdmedalj: Maria Bertilsson, Eleonore Andersson, Pernilla Alm, Team Young

1996

Stor föreningsinsats: Rönnängs FF
Goda tävlingsresultat/bragdmedalj: Tjörns Konståkningsklubb

1995

Stor ledarinsats: Per Bertilsson, Rönnängs IK och Rönnängs FF
Goda tävlingsresultat/bragdmedalj: Marlena Andersson och Annie Karlsson, Team Surprise

1994

Stor föreningsinsats: Karin och Göran Pettersson, Kållekärrs IK
Stor ledarinsats: Maj-Britt Nilsson, Friluftsfrämjandet
Goda tävlingsresultat/bragdmedalj: Ann Högberg, Tjörns Friidrott

1993

Stor förenings- och ledarinsats: Marie Mattsson, Tjörns Konståkningsklubb, Hasse Wikberg, Rönnängs IK, Marianne Göransson, Kållekärrs IK, Alf Berntsson, Kållekärrs IK

1992

Stor föreningsinsats: Laila Hjalmarsson, Kållekärrs IK
Stor ledarinsats: Sven-Inge Kristensson, EFS Skärhamns och Estrid Nilsson, Kållekärrs GF

1991

Stor föreningsinsats: Allan Axelsson, Myggenäs Fritidsklubb och Friluftsfrämjandet
Stor ledarinsats: Björn Wernersson och Anders Forsman, IFK Valla

1990

Stor föreningsinsats: Lillemor Olofsson, Rönnängs IK
Stor ledarinsats: Roine Andersson och Gittan Karlsson, Tjörns Badmintonklubb

Kontakt

Britta Leander

Nämndsekreterare kultur- och fritidsnämnden


Sidansvarig/Senast uppdaterad 5 maj

Hjälp oss att bli bättre — lämna synpunkter eller klagomål

Tyck till & felanmäl

Kontakta oss

Tjörns Kommun

Kroksdalsvägen 1
471 80 Skärhamn

Tjörns kundcenter

Kroksdalsvägen 1
471 80 Skärhamn

Tjörns Kommun

Kroksdalsvägen 1
471 80 Skärhamn

Tjörns kundcenter

Kroksdalsvägen 1
471 80 Skärhamn

Tjörn kommuns logga, till startsidan

Möjligheternas ö hela året och för hela livet