
Invandring och integration
På Tjörn arbetar kommunen, myndigheter, frivilligorganisationer och företag tillsammans för att skapa en god integration och ett välkomnande mottagande.
Tjörns kommun ansvarar för familjer och enskilda med uppehållstillstånd som anvisats till kommunen, samt ensamkommande ungdomar.
Nyanländ i kommunen
Som nyanländ finns det mycket du vill veta om hur de nationella myndigheterna arbetar, hur sjukvården fungerar i Sverige och vad din hemkommun kan hjälpa dig med.
Tolk
Du som inte kan tala svenska har rätt att få hjälp av en tolk i kontakt med myndigheter. Det är den myndighet eller enhet som du ska besöka som beställer och står för kostnaden för tolk. Kontakta oss inför ditt besök och berätta att du har behov av tolk.
Läs mer om de tolkar vi anlitar och vad som ingår i tolkens roll:
Vi arbetar med följande grupper
Det finns många skäl att komma till Sverige och vår kommun. Internationellt och nationellt talar man om olika grupper av flyktingar. Vi arbetar med följande grupper:
- Anvisade personer och familjer som har uppehållstillstånd i Sverige.
- Anhöriginvandring till anvisade personer. Även dessa har uppehållstillstånd på grund av anknytning.
- Kvotflyktingar. Det väljs ut av Förenta Nationerna (UNHCR) och har permanent uppehållstillstånd.
- Ensamkommande barn och ungdomar. De bor i familjehem eller vid behov så kallat HVB-hem. De är asylsökande.
- Gruppen 18+, före detta ensamkommande barn som har beviljats uppehållstillstånd.
- Flyktingar som inte är registrerade.
Kontakt
Integrationsenheten
Telefontid: Måndag–tisdag–fredag 9–10.30
Öppet hus/Drop in onsdagar 13–15.30 och torsdagar 09-11
Dag före röd dag samt helgdagar – stängt
Adress
Lilldalsvägen 1
471 94 Kållekärr